Madeira

Návod na výrobu madeirových - dierovaných kraslíc

Na vyfúknuté vajíčko si nakreslíme vzor ktorý chceme na kraslicu dostať. Je potrebné dbať na rovnomerné rozmiestnenie vzorov a dierok, aby bola kraslica súmerná. Keď sme so svojou prácou spokojní, pochválime sa, potľapkáme po pleci a prejdeme na krok č. 2

Vezmeme do ruky vřtačku a za výdatnej pomoci rôznych vrtákov, brúsiek a kameňov poprípade aj ručných pilníkov zahájime brutálny útok na vaječnú škrupinu v oblastiach, ktoré sme si ceruzkou naznačili.

Keď sme hotoví, a keď to všetko naše zaobchádzanie vajíčko vydržalo, zaslúži si, aby sme s ním pracovali ďalej. Opäť sa pochválime a potľapkáme po pleci. Keď nevydržalo, putuje do koša a začíname od bodu 1.

Vajíčko teraz vyzerá ako keby nevedelo čo so sebou, tak my ho vykúpeme v roztoku Sava s trochou vody. Savo ho vyčistí a rozpustí aj vnútornú blanu, ktorá na okrajoch dier nevyzerá najlepšie. Opäť sa nezabudneme pochváliť a potľapkať po pleci. Takto vyzerá vykúpané vajíčko:

Teraz prichádza fáza zdobenia. V nejakej nádobke - ja používam kovový vrchnák z fľaše - nad nejakým trvalejším zdrojom tepla (sporák, sviečka, žehlička...) rozpustíme voskové pastelky a rozpustený vosk za pomoci špendlíka zapichnutého v ceruzke alebo niečom podobnom, hlavičkou nanášame vosk na vajíčko. Najprv olemujeme dierky a potom na voľný priestor nanášame vzory. Môžeme použiť špendlíky s rôzne veľkými hlavičkami, resp. špendlíky bez hlavičiek. Vzory je možné robiť aj rôznofarebné, každému ako sa páči. Fantázii sa medze nekladú.

Po úspešnom ozdobení kraslice sa samozrejme nezabudneme patrične pochváliť, potľapkať sa po pleci a kto má chuť, môže si aj zatancovať.

A takto nejako, poprípade ešte oveľa lepšie, vyzerá finálny výtvor

.

Dúfam, že tento návod je postačujúci, ak nie, pýtajte sa na čo chcete. Ja Vám odpoviem, na čo chcem. Pracujte, skúšajte, trápte sa. A hlavne - chce to veľa trpezlivosti.